AKTUALNOŚCI

Nowe boisko w Grzymałkowie

IMG 2410Nowe boisko przy Zespole Szkół w Grzymałkowie zostało oficjalnie oddane do użytku 10 listopada 2016 roku. Jest to obiekt wielofunkcyjny, ponieważ jego nawierzchnia została wykonana z tworzywa sztucznego. Znajduje się na nim duże boisko do piłki nożnej i piłki ręcznej, a w poprzek dwa boiska do koszykówki. Istnieje możliwość rozłożenia siatki do dwóch boisk do siatkówki oraz jednego do tenisa. Na codzień boisko użytkowane jest podczas lekcji wychowania fizycznego przez uczniów szkoły oraz przez starszych mieszkańców. Obiekt został oddany zimą, a mimo to cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Na dzień dzisiejszy grę przerywa jedynie całkowita ciemność po zachodzie słońca. Niestety orliki w całej Polsce zostały wybudowane, nawet w małych sąsiednich miejscowościach już lata temu, my musieliśmy trochę poczekać.

W artykule przypomnimy cały proces budowy boiska.

Od początku realizacji wykonywaliśmy zdjęcia postępów prac (fot. Zbigniew Woś). Pierwszym etapem było zdjęcie warstwy gleby oraz nawierzchni boiska z gliny i zużlu, na której wychowywały się piłkarskie pokolenia w naszej miejscowości. 

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdf6282fa177

Po kilku dniach widoczny był już obrys boiska. Zostały zabetonowane słupki pod łapacze piłek. Pod całą płytą w poprzek boiska został wykonany drenaż odprowadzający wodę. Na zdjęciach widać go jako rury w żwirowej obsypce.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeId4376e3f8d2

Najbardziej rzucił się w oczy moment kiedy na obiekt wjechały betoniarki i z dnia na dzień pojawiały się kolejne fragmenty betonowej płyty. Wykonano ją z betonu przepuszczającego wodę, dzięki czemu na boisku nie powstają kałuże. Pracownicy firmy byli mili i pozwolili włożyć swoją cegiełkę w budowę boiska. Ten etap trwał zdecydowanie najdłużej z uwagi na czas dojrzewania betonu.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdc081c4215c

Niedługo przed planowanym terminem ukończenia budowy na placu zjawiła się firma wykonująca nawierzchnie z tworzywa sztucznego. Podczas natrysku czerwonej warstwy cały plac szkolny oklejony był folią, ponieważ guma mogła zostawić trwałe ślady. Kolejno namalowane zostały linie boiska i bieżni. Prace zakończył montaż bramek, koszów i łapaczy piłek.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeId43d8beeeec

Mrocznie w starym kościele

Przeglądając Facebook'a znowu trafliśmy na artykuł o starym kościele w Grzymałkowie. Redaktorzy strony radia Eska podkreślają, że publikacja o naszym zabytku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Z ciekawości zajrzeliśmy do artykułu, ale nic nowego tam nie napisali. Dodatkowo po raz kolejny piszą o libacjach alkoholowych, które rzekomo się tam odbywają, co jest oczywiście nieprawdą.

Untitled 1

http://slask.eska.pl/poznaj-miasto/eksploratorzy-z-katowic-trafili-do-opuszczonego-kosciola-mozna-dostac-dreszczy-zdjecia/260054

Naszą uwagę przyciągnął komentarz pod artykułem. Znaleźliśmy galerię zdjęć z wnętrza świątyni, tym razem w wyjątkowym klimacie.

https://www.facebook.com/Przemyslaw.Gaj.Photography/photos/a.250056725087820.57238.247589435334549/1027050680721750/?type=3&theater

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIda7e6ea9ba2

(fot. Przemysław Gaj)

Zebranie sołeckie 2016

IMG 2318Dnia 23.09.16 o godzinie 18:30 w budynku Zespołu Szkół w Grzymałkowie odbyło się zebranie, którego głownym celem było rozdzielenie pieniędzy z funduszu sołeckiego. Na spotkaniu zjawili się radny powiatu kieleckiego Stefan Pacak, wójt gminy Mniów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy Jacek Szmit, nasz radny Łukasz Jastrzębski, sołtys Robert Woźniak oraz mieszkańcy naszej miejscowości. Fundusz dla Grzymałkowa wynosił w tym roku 21 583,34 zł. Jednogłośnie przegłosowaliśmy następujące inwestycje:

1. Projekt oświetlenia ul. Górnej - 5000 zł
2. Projekt oświetlenia ul. Spacerowej - 3500 zł
3. Dofinansowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzymałkowie - 3000 zł
4. Zakup kruszywa i prace koparki na terenie sołectwa - 9283,34 zł
5. Zakup lustra drogowego na ul. Górną - 800 zł

Podczas dyskusji podjęty został temat działki gminnej znajdującej się za starym kościołem. Najbliższe plany to niwelacja terenu i utworzenie parkingu utwardzonego kruszywem. Mieszkańcy poruszyli również problem odwodnienia przy drogach powiatowych. Obecnie trwają prace mające na celu poprawę drożności rowów. Pan Wójt wypowiedział się także w sprawie przystanku autobusowego. Niebawem nowa wiata przystankowa ma stanąć w starym miejscu, a w przyszłości planowana jest budowa zatoczek autobusowych. Czekamy na uporządkowanie terenu wokół starego kościoła, zostały już wysłane pisma do konserwatora zabytków. Mamy dobre informacje na temat drogi powiatowej 0469T (ul. Kościelna). Odcinek od Glinianego Lasu aż do Pępic zostanie zgłoszony do projektu tzw. schetynówki. Jeśli projekt zostałby przyjętym znacza to budowę nowej nawierzchni na ul. Kościelnej i chodnika w stronę cmentarza.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdd550f99bdc

Wycinka na placu szkolnym

IMG 2237W sobotę przeprowadzono wycinkę drzew otaczających plac szkolny. Pracę prowadziły jednostki OSP Grzymałków oraz OSP Mniów z wójtem Mariuszem Adamczykiem. Sprawne działania zapewnił podnośnik koszowy. Akcja wycinki trwała 6 godzin i wymagała czasowego zamknięcia ruchu na ulicy Świętokrzyskiej. Prace związane były z budową kompleksu sportowego, ponieważ liście i pyłki opadające z drzew zanieczyszczałyby nawierzchnię i uniemożliwiałyby drenaż boiska. W przyszłości planowane jest posadzenie innych krzewów.

Betonowanie płyty boiska zakończy się w tym tygodniu. Kolejnym etapem będzie ułożenie nawierzchni boiska oraz ogrodzenie.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeId13af90840a

Czysto przy chodnikach

2W ostatnim tygodniu wakacji mogliśmy zauważyć znaczną poprawę porządku wzdłuż chodników w Grzymałkowie. Przez ostatnie lata piasek po zimowym utrzymaniu dróg zalegał przy krawężnikach oraz studzienkach odpływowych. Porastał on chwastami, które wystawały na drogę. Za sprawą wielu wniosków rady sołeckiej w tej sprawie, Obwód Drogowy wykonał prace porządkowe. Chodniki znowu wyglądają jak nowe, a woda może odpływać do studzienek. Za wszystkie wykonane działania dziękujemy!

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdb5d6d95afb