AKTUALNOŚCI

Święto Flagi

IMG 3895W tym roku z okazji Święta Flagi ulice naszej miejscowości zostały ozdobione biało-czerwonymi barwami. Na słupach wzdłuż ulicy Kościelnej oraz Świętokrzyskiej zostały zainstalowane uchwyty, na których będziemy montować flagi podczas świąt państwowych i kościelnych. Barwy narodowe na swoich domach licznie wywiesili także mieszkańcy, co sprawiło, że Grzymałków czynnie włączył się w świętowanie.

Inicjatywę podjęli radny Karol Lesiak i radni sołeccy Łukasz Woś, Przemysław Woś, Wiesław Marzec z sołtysem Robertem Woźniakiem, którzy sfinansowali ją ze środków prywatnych oraz przy współpracy z OSP Grzymałków. Pomysł już pierwszego dnia spodobał się mieszkańcom i w przyszłości planujemy go wprowadzić również na pozostałych ulicach.

Zajęcia fitness

fitness.png

Zebranie sołeckie 2017

20170928 181552W miniony czwartek odbyło się zebranie sołeckie miejscowości Grzymałków. Gościliśmy m.in. wójta gminy Mniów Mariusza Adamczyka, przewodniczącego Rady Gminy Jacka Szmita oraz Radnego Karola Lesiaka. Celem spotkania było podsumowanie działalności w obecnym roku oraz podział budżetu na 2018 rok. Największą część środków pochłonie kontynuacja inwestycji z poprzedniego roku, gdzie wykonaliśmy projekt oświetlenia ulicy Górnej za 5000zł, a teraz przeznaczyliśmy 21 225,46zł na wykonanie oświetlenia. 25% budżetu (7000zł) przeznaczyliśmy jako wkład na zakup samochodu do utrzymania czystości i porządku w gminie. Podczas zebrania podjęto decyzję o przesunięciu kwoty 3000zł z dofinansowania straży pożarnej OSP Grzymałków i pozostałej z zakupu lustra kwoty 383,03zł. Środki te przeznaczono na zakup kruszywa i pracę koparki na terenie sołectwa. Poruszony został temat dróg powiatowych w naszej miejscowości, których stan pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy mieli możliwość porozmawiać z wójtem, a o nowy radny Karol Lesiak powiedział o planach nadchodzących inwestycji.

Nowe boisko w Grzymałkowie

IMG 2410Nowe boisko przy Zespole Szkół w Grzymałkowie zostało oficjalnie oddane do użytku 10 listopada 2016 roku. Jest to obiekt wielofunkcyjny, ponieważ jego nawierzchnia została wykonana z tworzywa sztucznego. Znajduje się na nim duże boisko do piłki nożnej i piłki ręcznej, a w poprzek dwa boiska do koszykówki. Istnieje możliwość rozłożenia siatki do dwóch boisk do siatkówki oraz jednego do tenisa. Na codzień boisko użytkowane jest podczas lekcji wychowania fizycznego przez uczniów szkoły oraz przez starszych mieszkańców. Obiekt został oddany zimą, a mimo to cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Na dzień dzisiejszy grę przerywa jedynie całkowita ciemność po zachodzie słońca. Niestety orliki w całej Polsce zostały wybudowane, nawet w małych sąsiednich miejscowościach już lata temu, my musieliśmy trochę poczekać.

W artykule przypomnimy cały proces budowy boiska.

Od początku realizacji wykonywaliśmy zdjęcia postępów prac (fot. Zbigniew Woś). Pierwszym etapem było zdjęcie warstwy gleby oraz nawierzchni boiska z gliny i zużlu, na której wychowywały się piłkarskie pokolenia w naszej miejscowości. 

Po kilku dniach widoczny był już obrys boiska. Zostały zabetonowane słupki pod łapacze piłek. Pod całą płytą w poprzek boiska został wykonany drenaż odprowadzający wodę. Na zdjęciach widać go jako rury w żwirowej obsypce.

Najbardziej rzucił się w oczy moment kiedy na obiekt wjechały betoniarki i z dnia na dzień pojawiały się kolejne fragmenty betonowej płyty. Wykonano ją z betonu przepuszczającego wodę, dzięki czemu na boisku nie powstają kałuże. Pracownicy firmy byli mili i pozwolili włożyć swoją cegiełkę w budowę boiska. Ten etap trwał zdecydowanie najdłużej z uwagi na czas dojrzewania betonu.

Niedługo przed planowanym terminem ukończenia budowy na placu zjawiła się firma wykonująca nawierzchnie z tworzywa sztucznego. Podczas natrysku czerwonej warstwy cały plac szkolny oklejony był folią, ponieważ guma mogła zostawić trwałe ślady. Kolejno namalowane zostały linie boiska i bieżni. Prace zakończył montaż bramek, koszów i łapaczy piłek.

Mrocznie w starym kościele

Przeglądając Facebook'a znowu trafliśmy na artykuł o starym kościele w Grzymałkowie. Redaktorzy strony radia Eska podkreślają, że publikacja o naszym zabytku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Z ciekawości zajrzeliśmy do artykułu, ale nic nowego tam nie napisali. Dodatkowo po raz kolejny piszą o libacjach alkoholowych, które rzekomo się tam odbywają, co jest oczywiście nieprawdą.

Untitled 1

http://slask.eska.pl/poznaj-miasto/eksploratorzy-z-katowic-trafili-do-opuszczonego-kosciola-mozna-dostac-dreszczy-zdjecia/260054

Naszą uwagę przyciągnął komentarz pod artykułem. Znaleźliśmy galerię zdjęć z wnętrza świątyni, tym razem w wyjątkowym klimacie.

https://www.facebook.com/Przemyslaw.Gaj.Photography/photos/a.250056725087820.57238.247589435334549/1027050680721750/?type=3&theater

(fot. Przemysław Gaj)