AKTUALNOŚCI

Zajęcia fitness

fitness.png

Zebranie sołeckie 2017

20170928 181552W miniony czwartek odbyło się zebranie sołeckie miejscowości Grzymałków. Gościliśmy m.in. wójta gminy Mniów Mariusza Adamczyka, przewodniczącego Rady Gminy Jacka Szmita oraz Radnego Karola Lesiaka. Celem spotkania było podsumowanie działalności w obecnym roku oraz podział budżetu na 2018 rok. Największą część środków pochłonie kontynuacja inwestycji z poprzedniego roku, gdzie wykonaliśmy projekt oświetlenia ulicy Górnej za 5000zł, a teraz przeznaczyliśmy 21 225,46zł na wykonanie oświetlenia. 25% budżetu (7000zł) przeznaczyliśmy jako wkład na zakup samochodu do utrzymania czystości i porządku w gminie. Podczas zebrania podjęto decyzję o przesunięciu kwoty 3000zł z dofinansowania straży pożarnej OSP Grzymałków i pozostałej z zakupu lustra kwoty 383,03zł. Środki te przeznaczono na zakup kruszywa i pracę koparki na terenie sołectwa. Poruszony został temat dróg powiatowych w naszej miejscowości, których stan pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy mieli możliwość porozmawiać z wójtem, a o nowy radny Karol Lesiak powiedział o planach nadchodzących inwestycji.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeId2d8d419eac

Nowe boisko w Grzymałkowie

IMG 2410Nowe boisko przy Zespole Szkół w Grzymałkowie zostało oficjalnie oddane do użytku 10 listopada 2016 roku. Jest to obiekt wielofunkcyjny, ponieważ jego nawierzchnia została wykonana z tworzywa sztucznego. Znajduje się na nim duże boisko do piłki nożnej i piłki ręcznej, a w poprzek dwa boiska do koszykówki. Istnieje możliwość rozłożenia siatki do dwóch boisk do siatkówki oraz jednego do tenisa. Na codzień boisko użytkowane jest podczas lekcji wychowania fizycznego przez uczniów szkoły oraz przez starszych mieszkańców. Obiekt został oddany zimą, a mimo to cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Na dzień dzisiejszy grę przerywa jedynie całkowita ciemność po zachodzie słońca. Niestety orliki w całej Polsce zostały wybudowane, nawet w małych sąsiednich miejscowościach już lata temu, my musieliśmy trochę poczekać.

W artykule przypomnimy cały proces budowy boiska.

Od początku realizacji wykonywaliśmy zdjęcia postępów prac (fot. Zbigniew Woś). Pierwszym etapem było zdjęcie warstwy gleby oraz nawierzchni boiska z gliny i zużlu, na której wychowywały się piłkarskie pokolenia w naszej miejscowości. 

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdf6282fa177

Po kilku dniach widoczny był już obrys boiska. Zostały zabetonowane słupki pod łapacze piłek. Pod całą płytą w poprzek boiska został wykonany drenaż odprowadzający wodę. Na zdjęciach widać go jako rury w żwirowej obsypce.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeId4376e3f8d2

Najbardziej rzucił się w oczy moment kiedy na obiekt wjechały betoniarki i z dnia na dzień pojawiały się kolejne fragmenty betonowej płyty. Wykonano ją z betonu przepuszczającego wodę, dzięki czemu na boisku nie powstają kałuże. Pracownicy firmy byli mili i pozwolili włożyć swoją cegiełkę w budowę boiska. Ten etap trwał zdecydowanie najdłużej z uwagi na czas dojrzewania betonu.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdc081c4215c

Niedługo przed planowanym terminem ukończenia budowy na placu zjawiła się firma wykonująca nawierzchnie z tworzywa sztucznego. Podczas natrysku czerwonej warstwy cały plac szkolny oklejony był folią, ponieważ guma mogła zostawić trwałe ślady. Kolejno namalowane zostały linie boiska i bieżni. Prace zakończył montaż bramek, koszów i łapaczy piłek.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeId43d8beeeec

Mrocznie w starym kościele

Przeglądając Facebook'a znowu trafliśmy na artykuł o starym kościele w Grzymałkowie. Redaktorzy strony radia Eska podkreślają, że publikacja o naszym zabytku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród czytelników. Z ciekawości zajrzeliśmy do artykułu, ale nic nowego tam nie napisali. Dodatkowo po raz kolejny piszą o libacjach alkoholowych, które rzekomo się tam odbywają, co jest oczywiście nieprawdą.

Untitled 1

http://slask.eska.pl/poznaj-miasto/eksploratorzy-z-katowic-trafili-do-opuszczonego-kosciola-mozna-dostac-dreszczy-zdjecia/260054

Naszą uwagę przyciągnął komentarz pod artykułem. Znaleźliśmy galerię zdjęć z wnętrza świątyni, tym razem w wyjątkowym klimacie.

https://www.facebook.com/Przemyslaw.Gaj.Photography/photos/a.250056725087820.57238.247589435334549/1027050680721750/?type=3&theater

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIda7e6ea9ba2

(fot. Przemysław Gaj)

Zebranie sołeckie 2016

IMG 2318Dnia 23.09.16 o godzinie 18:30 w budynku Zespołu Szkół w Grzymałkowie odbyło się zebranie, którego głownym celem było rozdzielenie pieniędzy z funduszu sołeckiego. Na spotkaniu zjawili się radny powiatu kieleckiego Stefan Pacak, wójt gminy Mniów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy Jacek Szmit, nasz radny Łukasz Jastrzębski, sołtys Robert Woźniak oraz mieszkańcy naszej miejscowości. Fundusz dla Grzymałkowa wynosił w tym roku 21 583,34 zł. Jednogłośnie przegłosowaliśmy następujące inwestycje:

1. Projekt oświetlenia ul. Górnej - 5000 zł
2. Projekt oświetlenia ul. Spacerowej - 3500 zł
3. Dofinansowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzymałkowie - 3000 zł
4. Zakup kruszywa i prace koparki na terenie sołectwa - 9283,34 zł
5. Zakup lustra drogowego na ul. Górną - 800 zł

Podczas dyskusji podjęty został temat działki gminnej znajdującej się za starym kościołem. Najbliższe plany to niwelacja terenu i utworzenie parkingu utwardzonego kruszywem. Mieszkańcy poruszyli również problem odwodnienia przy drogach powiatowych. Obecnie trwają prace mające na celu poprawę drożności rowów. Pan Wójt wypowiedział się także w sprawie przystanku autobusowego. Niebawem nowa wiata przystankowa ma stanąć w starym miejscu, a w przyszłości planowana jest budowa zatoczek autobusowych. Czekamy na uporządkowanie terenu wokół starego kościoła, zostały już wysłane pisma do konserwatora zabytków. Mamy dobre informacje na temat drogi powiatowej 0469T (ul. Kościelna). Odcinek od Glinianego Lasu aż do Pępic zostanie zgłoszony do projektu tzw. schetynówki. Jeśli projekt zostałby przyjętym znacza to budowę nowej nawierzchni na ul. Kościelnej i chodnika w stronę cmentarza.

View the embedded image gallery online at:
http://grzymalkow.pl/aktualnosci#sigFreeIdd550f99bdc