CIEKAWE MIEJSCA

Z pewnością wizytówką Grzymałkowa jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Jego wysoka wieża góruje nad okolicą i widoczna jest nawet z odległych miejscowości. Ołtarz w kościele został wykonany na wzór tego, który znajdował się w starym kościele.

Kilka kroków dalej znajduje się stary kościół pw. Św. Michała Archanioła z 1859 roku ufundowany przez dziedzica Eustachego Kołłątaja oraz parafian. Jego historia sięga jednak znacznie wcześniej kiedy to ówczesny właściciel tych ziem, Hieronim Kazanowski w 1631 roku wystawił w tym miejscu drewniany kościółek pod tym właśnie wezwaniem.

W sąsiedniej Wólce Kłuckiej mieści się klasycystyczny pałac, którego właścicielem miał być Hugo Kołłątaj. Budowę dokończył jednak jego bratanek Eustachy Kołłątaj w I poł. XIX wieku.

Około 4 km od Grzymałkowa trafimy na Górę Perzową ze szczytem na wysokości 396 m n.p.m. Na nim znajduje się kamienna grota i kapliczka św. Rozalii. Jedna z legend głosi, że tunel za obrazem prowadzi do Częstochowy.

Nieco dalej w miejscowości Kuźniaki stoi wybudowany w 1782 r. piec hutniczy służący do wytopu rudy żelaza. Zasilany był kołem wodnym.

Na zachodzie Grzymałkowa znajduje się kopalnia "Pałęgi". Prowadzone jest tam wydobycie iłów ceramicznych służących m.in. do produkcji materiałów budowlanych oraz wyrobów klinkierowych.