AKTUALNOŚCI

Nowe boisko w Grzymałkowie

IMG 2410Nowe boisko przy Zespole Szkół w Grzymałkowie zostało oficjalnie oddane do użytku 10 listopada 2016 roku. Jest to obiekt wielofunkcyjny, ponieważ jego nawierzchnia została wykonana z tworzywa sztucznego. Znajduje się na nim duże boisko do piłki nożnej i piłki ręcznej, a w poprzek dwa boiska do koszykówki. Istnieje możliwość rozłożenia siatki do dwóch boisk do siatkówki oraz jednego do tenisa. Na codzień boisko użytkowane jest podczas lekcji wychowania fizycznego przez uczniów szkoły oraz przez starszych mieszkańców. Obiekt został oddany zimą, a mimo to cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Na dzień dzisiejszy grę przerywa jedynie całkowita ciemność po zachodzie słońca. Niestety orliki w całej Polsce zostały wybudowane, nawet w małych sąsiednich miejscowościach już lata temu, my musieliśmy trochę poczekać.

W artykule przypomnimy cały proces budowy boiska.

Od początku realizacji wykonywaliśmy zdjęcia postępów prac (fot. Zbigniew Woś). Pierwszym etapem było zdjęcie warstwy gleby oraz nawierzchni boiska z gliny i zużlu, na której wychowywały się piłkarskie pokolenia w naszej miejscowości. 

Po kilku dniach widoczny był już obrys boiska. Zostały zabetonowane słupki pod łapacze piłek. Pod całą płytą w poprzek boiska został wykonany drenaż odprowadzający wodę. Na zdjęciach widać go jako rury w żwirowej obsypce.

Najbardziej rzucił się w oczy moment kiedy na obiekt wjechały betoniarki i z dnia na dzień pojawiały się kolejne fragmenty betonowej płyty. Wykonano ją z betonu przepuszczającego wodę, dzięki czemu na boisku nie powstają kałuże. Pracownicy firmy byli mili i pozwolili włożyć swoją cegiełkę w budowę boiska. Ten etap trwał zdecydowanie najdłużej z uwagi na czas dojrzewania betonu.

Niedługo przed planowanym terminem ukończenia budowy na placu zjawiła się firma wykonująca nawierzchnie z tworzywa sztucznego. Podczas natrysku czerwonej warstwy cały plac szkolny oklejony był folią, ponieważ guma mogła zostawić trwałe ślady. Kolejno namalowane zostały linie boiska i bieżni. Prace zakończył montaż bramek, koszów i łapaczy piłek.